Montaż poliwęglanu litego
Najważniejszą rzeczą jest nieodróżnienie sposobu montażu poliwęglanu litego od komorowego.
Traktujmy jako dwa różne produkty, do których stosuje się inne podejście.
Zasada numer 1:
poliwęglan lity pracuje w całej swojej masie i ma rozszerzalność do 2 mm na MB tafli
Zasada numer 2:
poliwęglan lity potrzebuje dużej dylatacji poprzez wykonanie specjalnych otworów podczas montażu do krokwi
Zasada numer 3:
poliwęglan lity nie potrzebuje uszczelek między krokwiami a płytą
Zasada numer 4:
poliwęglan lity można ciąć tylko i wyłącznie pilarką tarczową z zębem ( tarcza jak do laminatu, aluminium lub płyt MDF)
Dlaczego nie dajemy uszczelek pod poliwęglan podczas montażu
- Zadajmy sobie pytanie, jaką funkcję ma ta uszczelka spełniać? Jeżeli mamy litą taflę, która nie przepuszcza wody jak szkło to nie daje się nic pod poliwęglan.
- Uszczelka położona pod poliwęglan lity będzie miała negatywny wpływ na funkcjonalność:
po krótkim czasie zwulkanizuje się z poliwęglanem litym, wtedy zacznie blokować jego pracę i mogą się pojawić lekkie fale. Także pamiętajmy o tym, że uszczelka jest w kolorze czarnym, na słońcu rozgrzewa się do wysokich temperatur ( nawet do 90-100 stopni), przez co w tym miejscu przyśpieszamy proces starzeniowy poliwęglanu. - Uszczelka gumowa ma pośrodku wyznacznik dylatacyjny co wskazuje, że ma zastosowanie na łączeniu tafli na krokwiach pociętych w paski.
Prawidłowy montaż poliwęglanu litego:
- Krokwie mają być wyczyszczone, wyszlifowane (w przypadku drewnianych konstrukcji)
- Najlepiej górną część krokwi nie malować w ciemne kolory (żeby nie przyśpieszać proces starzeniowy dla poliwęglanu w tym miejscu ze względu na temperaturę)
- Taflę poliwęglanu litego trzeba podawać w całości z folią ochronną i kłaść na krokwie (do montażu potrzebne 2-4 osób w zależności od długości tafli).
- Ułożyć pierwszą taflę w ten sposób, żeby łączenie z kolejną taflą nastąpiło na krokwi. Odsuwając się 5-6 mm od osi (środka) krokwi. Robimy to, ponieważ pomiędzy taflą 1 a 2 ma powstać dylatacja na krokwi 10-12 mm.
- Po ułożeniu pierwszej tafli przystępujemy do nawiercania otworów dylatacyjnych bezpośrednio w poliwęglanie litym w miejscach nad krokwiami.
Używamy do tego procesu wiertła do metali o średnicy 13-14 mm (nie mniejszej). Nawiercamy otwory z odstępem co 40 cm. - Po zakończeniu procesu nawiercania otworów zdejmujemy folię ochronną z góry i z dołu tafli.
- Przystępujemy do przykręcania tafli do krokwi używając wkrętów uniwersalnych 6,3x63 z podkładkami o średnicy fi25 (pokazane w dziale akcesoria do montażu). Wkręcając wkręty z podkładkami patrzymy, żeby nie za mocno dociskać taflę do krokwi
- Robimy ten proces z każdą kolejną taflą pamiętając o dylatacji na krokwiach łączeniowych 10-12 mm między płytami.
- Docinamy profile aluminiowe do długości tafli (wzdłuż spadku), zakładamy uszczelkę do profili i przykręcamy profile do krokwi. Wkręt z podkładką powinien przejść przez oś profilu aluminiowego i wejść w dylatację (10-12mm) pomiędzy płytami dociskając tafle do krokwi łączeniowych.
- Zakładamy zaślepki w profile i montaż jest wykonany